Mačky a cepín - základy

Mačky a cepín - základy

Vysoké Tatry, Leden

Zimní hory jsou pro nás stále nebezpečným prostředím, v kterém se neumíme dostatečně bezpečně a efektivně pohybovat. Z toho důvodu chceme tuto zimu začít konečně trénovat i zimní dovednosti jako je práce s turistickým cepínem a chůze na stoupacích železech (neboli mačkách). Samozřejmostí je také vyhodnocování lavinové aktivity. 

V západních Tatrách máme stále mnoho nevylezených vrcholků, proto se právě tato destinace stala cílem této metodické akce. Máme v plánu zdolat jediný veřejně přístupný okruh, viz níže.

Základní informace

  • Problematika Mačky, Cepín
  • Místo Západní Vysoké Tatry
  • Doba trvání 1 den
  • Termín Leden
  • Předchozí znalosti Žádné
  • Cena 0 Kč

Detailní informace

Trasa

Velká část Vysokých Tater podléhá sezónní uzávěře turistických chodníků. Jedna z mála otevřených tras je výstup z Žiaru přes Holý vrch, Baranec, Smrek až na Plačlivé a odtud dolů údolím Žiarské doliny. Přestože zde byl a je určitý tlak i tuto trasu uzavřít, zatím se tak nestalo. Pojďme si tuto trasu užít v zimě s mačkami a turistickým cepínem, než nám ji také zavřou.

Problematika

Jedná se o zimní zdolání výše zmíněných přechůdů, při kterém si vyzkoušíme chůzi v mačkách s oporou o turistický cepín. Také se před akcí pokusíme spojit a trochu prodiskutovat lavinovou problematiku a tu pak hodnotit i během celého dne. Pokud najdeme vhodné místo ke zkoušení, plánujeme si vyzkoušet i založení záložního jistícího bodu ve sněhu a práci s cepínem při uklouznutí.

Termín a doba trvání

Vše záleží na aktuální lavinové aktivitě a na množství sněhu. Vzhledem k našim časovým možnostem předpokládáme uskutečnění během zkouškového období, tedy v lednu nebo do poloviny února. Nebráníme se však ani prosincovému termínu. Bez cesty se určitě bude jednat o jednodenní záležitost.

Doprava

Prozatím plánujeme dorazit vlakem Praha-Liptovský Mikuláš. Po domluvě je ale možno využít i automobilovou dopravu.

Teorie

Před samotnou účastí by měl mít každý účastník minimálně teoretickou znalost ohledně pohybu s mačkami a cepínem a načtenou lavinovou problematiku. V případě zájmu jsme schopni poskytnout příslušné odkazy na videa a texty.