Subjektivní hodnocení

Cestu na vrchol a okolní scenerie určitě chválíme a stojí za to. Se samotným vrcholem už je to trochu horší. Opět, jak to bývá zvykem, je vrchol zastavěn lanovkou a přidruženými stavbami. To nikdy vrcholu na atraktivnosti moc nepřidá, zde je to ovšem ještě horší. Dá se říci, že stavba zabírá celý vrcholový plac a po cestě vzhůru a stanutí na vrcholu jsme prakticky odříznuti od přírody a jsme vlastně opět v civilizaci. To vrchol dost sráží, ale jinak je cesta nahoru zajímavou a zábavnou záležitostí.

Cesta na vrchol

Na vrchol vede několik tras. První varianta, kterou jsme zvolili i my, vede soutěskou Hollental. Start je situován v městečku Hammersbach, kam se lze dostat autobusem z Garmisch-Partenkirchenu. Nejprve vede stezka lesem až ke vstupu do samotné soutěsky. Ta je mimo otevírací dobu přístupná zdarma, v opačném případě zaplatíte za vstup relativně symbolické vstupné (2 EUR pro členy AV). Soutěska vede skalními tunely podél dravého potoka Hammersbach. Po soutěsce vás čeká ještě krátké stoupání a octnete se u chaty Höllentalanger. Další kratší stoupák je následován první ferratovým úsekem Brett obtížnosti A. Ferratou a následným stoupákem se člověk vyšvihne o 300 výškových metrů do dalšího údolního schodu. Zde začíná suťové pole a v dáli už je vidět nástup na ledovec. Postup přes ledovec je s nesmeky relativně rychlý a jeho přechod při dobré fyzičce netrvá více jak hodinu. Na vrchu vás čeká nástup na závěrečnou ferratu se stoupáním přes 400 metrů. Toto místo je asi nejkritičtějším bodem celého treku. Často se tu totiž tvoří fronty a navíc, když ustoupí ledovec, může být prvních pár metrů ferraty ošidných. Samozřejmě se do výstupové rychlosti projevuje velké množství nastoupaných metrů, ale technicky není ferrata náročná (obt. B). Výstupový čas je u tohoto výstupu velmi individuální. Odhadem bych řekl, že pokud máte hodně dobrou fyzičku a neradi dlouho odpočíváte, potom se na vrchol dostanete za 5-6 hodin. Průměrně zdatný jedinec s delšími pauzami dorazí na vrchol po cca 10ti hodinách. Pro méně zdatné doporučujeme rozdělit výstup na dva dny.

Další výstupovou možností je přes údolní Reintal. Jedná se o variantu, která je vzdálenostně delší, ale měla by být lehčí na zdolání. Podle některých zdrojů nepotřebujete žádné horolezecké vybavení (sedák, ferratový set), ale v mapách je závěrečný úsek označen jako ferrata. Třetí možností je výstup z rakouské strany z Ehrwaldu. Startem v rakouském městečku ušetříte nějaké výškové metry, jinak by se mělo jednat o podobně obtížnou variantu jako z Hammersbachu.

Naše cesta na vrchol

Kdo zdolal

  • Jaroslav Schmidt

Fotografie

Napsat komentář